General

Guild Awards 2010 – shortlists announced

on 10 October 2010. Posted in General

The Writers’ Guild has announced the shortlists for our annual awards, with nominations in 14 categories. The winners will be announced at a reception on Sunday 21 November 2010.

The Guild awards, dating from 1961, are cherished accolades as they are the only ones in which writers are honoured by their peers. Recipients of special or lifetime awards over the years have included Lord (Ted) Willis, John Osborne, Sir Alan Ayckbourn, Dennis Potter and Alan Plater.

Here are the shortlists in full:

Best Original Screenplay

  • Kick-Ass - Jane Goldman, Matthew Vaughn
  • Looking For Eric - Paul Laverty
  • Four Lions - Chris Morris, Jesse Armstrong, Sam Bain, Simon Blackwell

Best First Feature-Length Screenplay

  • The Hide - Tim Whitnall
  • Sex & Drugs & Rock & Roll - Paul Viragh
  • Moon - Duncan Jones, Nathan Parker

Best Television Drama Series

  • Doctor Who - Steven Moffat, Toby Whithouse, Simon Nye, Mark Gatiss, Chris Chibnall
  • Being Human - Toby Whithouse
  • Ashes To Ashes - Ashley Pharoah, Matthew Graham, Julie Rutterford, Tom Butterworth, Chris Hurford, Jack Lothian, James Payne

Best Television Comedy/ Light Entertainment

  • The Thick Of It - Armando Iannucci, Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Tony Roche, Ian Martin, Sean Gray, Will Smith Roger Drew
  • Peep Show - Jesse Armstrong, Sam Bain, Simon Blackwell
  • Getting On - Jo Brand, Joanna Scanlan, Vicki Pepperdine

Best Television Short-Form Drama

  • Small Island - Paula Milne, Sarah Williams
  • Occupation - Peter Bowker
  • Five Daughters - Stephen Butchard

Best Television Continuing Drama

  • Coronation Street - Peter Whalley, Carmel Morgan, David Lane, Mark Wadlow,Chris Fewtrell, Jayne Hollinson, Martin Allen, Lucy Gannon, Mark Burt, John Kerr, Damon Rochefort, Julie Jones, Jonathan Harvey, Simon Crowther, Joe Turner,Debbie Oates, Daran Little, Stephen Russell, Jan McVerry
  • Holby City - Tony McHale, Dana Fainaru, Martha Hillier, Chris Murray, David Lawrence, Justin Young, Veronica Henry, Peter Lloyd, Joe Ainsworth, Abi Bown, Andrew Holden, Ian Kershaw, Graham Mitchell, Sebastian Baczkiewicz, Rob Williams, Al Smith, Claire Bennett, Jake Riddell, Nick Warburton, Sonali Bhattacharyya, Rebecca Wojciechowski, Tom Bidwell, Dan Sefton, Mark Catley, Paul Mari, Nick Fisher, Sally Abbott
  • Casualty - Jason Sutton, Fiona Evans, Suzie Smith, Sasha Hails, Gert Thomas, Justin Young, Martin Jameson, Michael Levine, Paul Logue, Daisy Coulam, Mark Catley, Dana Fainaru, Tom Bidwell, Karen Laws, Rachel Flowerday, Ellen Taylor, Sally Tatchell, Abi Bown, Paul Mari, Jeff Povey, Mark Cairns, Sally Abbott, Rob Williams, Stephen Keyworth, David Bowker, Deborah Jones, Sonali Bhattacharyya, Richard Monks 

Best Children’s Television Drama/Comedy - live action or animation

  • Shaun the Sheep - Richard Goleszowski, Rob Dudley, Glenn Dakin, Lucy Daniel Raby, Elly Brewer, Jimmy Hibbert, Will MacLean, John Camm, Lee Pressman, Julie Jones, Dan Berlinka, Andy Williams, David Ingham, Richard Vincent, Patrick Makin, Chris Sadler, Kieron Self, Giles New, James Henry, Nick Park, Kay Stonham, Sarah Ball, Ian Carney, Mark Daydy, Craig Ferguson, Patrick Gallagher
  • Horrible Histories - Giles Pilbrow, Dave Cohen, Stephen Punt, Laurence Rickard, Ben Ward, Jon Holmes 
  • Tracy Beaker Returns Emma Reeves, Jonathan Evans, Steven Turner, Elly Brewer, Jonathan Wolfman, Ben Ward

Best Theatre Play

  • Jerusalem - Jez Butterworth
  • Enron - Lucy Prebble
  • Dunsinane - David Greig

Best Play for Children and Young People

  • The Monster Under The Bed - Kevin Dyer
  • Time For The Good Looking Boy - Michael Wicherek
  • The Scarecrow - Mike Kenny

Best Radio Drama

  • Forty-Three, Fifty-Nine -- Wake - Katie Hims
  • Number 10 - Jonathan Myerson
  • Bad Faith - Peter Jukes

Best Radio Comedy/Light Entertainment

  • Party - Tom Basden
  • Cabin Pressure - John Finnemore
  • Mark Steel’s In Town - Mark Steel

Best Videogame Script

  • Red Dead Redemption - Dan Houser, Mike Unsworth
  • Risen - Andrew S. Walsh, Rhianna Pratchett, James Leach
  • Batman: Arkham Asylum - Paul Crocker

Best Non-Fiction Book

  • Beauty And Atrocity - Joshua Levine
  • A Crisis Of Brilliance - David Boyd Haycock
  • This Party’s Got To Stop - Rupert Thomson

Best Fiction Book

  • Corrag - Susan Fletcher
  • The Spider Truces - Tom Connolly
  • A Life Apart - Neel Mukherjee