General

Writers' Guild Awards 2011 - winners

on 16 November 2011. Posted in General

The winners of the 2011 Writers' Guild of Great Britain Awards were announced on 16 November
Best Continuing Drama

Winner

Casualty: Place of Safety - Dana Fainaru


Shortlist:

  • Doctors: Pavlova’s Dogs - Claire Bennett
  • EastEnders: Dot’s Impossible Decision - Simon Ashdown

Best Play for Children and Young People

Winner

The Day the Waters Came - Lisa Evans


Shortlist: 

  • Get Santa! - Anthony Neilson
  • Pirates! - Charles Way

Best Videogame

Winner

Enslaved: Odyssey to the West - Alex Garland and Tameem Antoniades


Shortlist:

  • Brink - Ed Stern
  • The Curfew - Kieron Gillen

Best Non-Fiction Book

Winner 

Graven with Diamonds - Nicola Shulman


Shortlist:

  • The Hemlock Cup - Bettany Hughes
  • This Luminous Coast - Jules Pretty

Best Children’s Television Script

Winner

Little Howard’s Big Question: Why do Things Have to Die? - Chris Chantler and Howard Read


Shortlist: 

  • Rastamouse: Lady Uptown - Davey Moore
  • Tracy Beaker Returns: What You Don’t Know - Emma Reeves

Best Radio Drama

Winner

Troll - Ed Harris


Shortlist:

  • Caesar Price Our Lord - Fin Kennedy
  • Severed Threads - John Dryden

Best Film Screenplay

Winner

127 Hours - Danny Boyle and Simon Beaufoy


Shortlist: 

  • Attack the Block - Joe Cornish
  • NEDS - Peter Mullan
  • Skeletons - Nick Whitfield
  • Submarine - Richard Ayoade

Best Fiction Book

Winner

Boxer, Beetle - Ned Beauman

Shortlist: 

  • A Cupboard Full of Coats - Yvvette Edwards
  • Pigeon English - Stephen Kelman

Best Television Short-Form Drama

Winner

Eric & Ernie - Peter Bowker


Shortlist: 

  • Exile - Danny Brocklehurst
  • Sherlock - Steven Moffat, Mark Gatiss and Stephen Thompson

Best Theatre Play

Winner

Sucker Punch - Roy Williams 


Shortlist:

  • The Big Fellah - Richard Bean
  • Welcome to Thebes - Moira Buffini

Best Radio Comedy

Winner

Cabin Pressure - John Finnemore


Shortlist: 

  • Fags, Mags and Bags - Sanjeev Kohli and Donald Mcleary
  • Sarah Millican’s Support Group - Sarah Millican

Best Television Comedy

Winner

Peep Show - Jesse Armstrong, Sam Bain and Simon Blackwell


Shortlist: 

  • Lead Balloon - Pete Sinclair and Jack Dee
  • Rev - James Wood and Jonathan Harvey

Best Television Drama Series

Winner

The Shadow Line - Hugo Blick


Shortlist: 

  • Accused - Jimmy McGovern, Danny Brocklehurst, Alice Nutter and Esther Wilson
  • Doctor Who - Steven Moffat, Richard Curtis, Gareth Roberts, Stephen Thompson, Neil Gaiman and Matthew Graham